Yoni vajíčka – zázrak, nebo hrozba?

15. 9. 2023 @Hračkypodlekačky

Před pár lety jsem se dozvěděla, že existuje něco jako yoni vajíčka – přírodní kameny opracované do tvaru vejce, které ženy používají ke zlepšení svého sexuálního zdraví i prožitku při milování nebo masturbaci. Záhy se ke mně ovšem dostaly také informace o tom, že jsou tyto kameny nebezpečné a mohou způsobovat poranění, dysfunkce svalů pánevního dna a infekce. Byla jsem zmatená a přestože mě napoprvé vajíčka zaujala, už jsem se o ně dále nezajímala – nechci mít přece vaginální problémy.

   Až nedávno jsem na sociálních sítích narazila na ženu, která si vajíčka pochvalovala a prohlašovala, že díky cvičení s nimi se naučila dosahovat hlubokých vaginálních orgasmů; že jí pomohly se dokonale propojit se svým ženstvím a přijmout své tělo takové, jaké je.  Hmmm…že bych to vyzkoušela na vlastní kůži?“ říkala jsem si. A pak mi z Flagranti poslali dvě krásná obsidiánová vajíčka La Gemmes.

Pomůcka dávných dob

Yoni vajíčka nebo také vaginální či energetická vajíčka (angl. Yoni eggs) se dle odhadů používala již před více než 5000 lety ve staré Číně (slovem yoni se označují ženské orgány celkově; především pak vulva a vagína). Představují nástroj sebeléčení, sebepotěšení a podpory sebelásky. Jejich tajemství se předávalo z generace na generaci a dodnes vajíčka používá mnoho žen po celém světě. Vyrábějí se z různých kamenů – nejčastěji se jedná o jadeit, ametyst, obsidián, avanturín, růženín, křišťál nebo jaspis. K dostání jsou obvykle ve třech velikostech – S, M a L. Ty největší jsou určena především ženám s oslabenými svaly pánevního dna (například po porodu), ty nejmenší naopak velmi pokročilým cvičenkám nebo také ženám, které mají těsnější pochvu např. v důsledku stažení svalů PD.

   Je však důležité zmínit, že pokud máte jakýkoli problém se svým pánevním dnem, je vhodné navštívit fyzioterapeuta se zaměřením na ženské zdraví a neordinovat si léčbu sama. Takovými problémy myslím především stav po porodu a potíže, jako je únik moči, dyskomfort či bolest vaginální oblasti. Pokud máte spíše nespecifické a méně výrazné projevy, jako je pocit odcizení se od svého těla, snížená citlivost vagíny nebo pocit nedostatečného naplnění při pohlavním styku, může vám vajíčko pomoci.

Kdy ano a kdy ne

Obzvláště vhodné je jeho použití při léčbě vaginálních traumat, která máme více méně všechny. Jde o to, že naše vagína má paměť – ano, to je fakt, nikoli jakýsi ezo blábol, je vědecky dokázané, že naše buňky mají paměť a vědí i věci, které si my sami nepřipouštíme. A protože se nám někdy v minulosti možná v této oblasti přihodilo něco nepříjemného nebo bolestivého, zkušenost se vpije jako inkoust do našich vaginálních stěn a může se projevovat třeba bolestí nebo stažením při průniku nebo pokusu o průnik. Vagína se bojí další bolesti. Nemusí se ani zdaleka jednat o tak závažné narušení naší intimní integrity, jako je znásilnění – může to být „jen“ ne úplně příjemný nebo chtěný styk, zánět nebo vyšetření u lékaře. A dyskomfort je na světě. Třeba i po letech od onoho zážitku.

   Obecně vzato může vajíčko pomoci, pokud řešíte například tyto potíže:

 • Snížené libido
 • Dyskomfort či bolest při penetraci do vagíny (penis, dildo, tampon, gynekologické nástroje apod.)
 • Špatný vztah se svým tělem a svou yoni
 • Oslabené svaly pánevního dna
 • Bolestivá menstruace
 • Premenstruační syndrom
 • Anorgasmie
 • Snížená citlivost yoni
 • Emocionální bloky a traumata

   …nebo když nás vajíčka prostě lákají nebo se chceme naučit dosahovat vaginálních orgasmů.

   Naopak byste je neměla (vnitřně) používat, pokud:

 • Zrovna menstruujete
 • Jste těhotná
 • Jste po porodu (v šestinedělí nebo máte ještě očistky apod.)
 • Léčíte se s gynekologickým zánětem
 • Máte zavedené nitroděložní tělísko
 • Cítíte, že ho uvnitř nechcete

   Vajíčko není nutné zavádět dovnitř. Některé ženy ho používají jen zevně a vnímají jeho energii (viz níže).

Příprava vajíčka

Tradičně se vajíčko před prvním použitím a pak vždy, když je třeba, čistí – a to jak fyzicky, tak energeticky. Když je vyčištěné, doporučuje se jej ještě nabít například na sluníčku.

   V praxi to tedy vypadá tak, že yoni egg po vybalení umyjete v teplé vodě s kapkou jemného mýdla (ideálně intimního s vhodným, nedráždivým složením bez parfemace) a případně ho také vydezinfikujete – to lze provést pomocí dezinfekčního prostředku na erotické pomůcky. Ten z vajíčka opět opláchněte. Pokud má vajíčko otvor na šňůrku, věnujte se i jemu – u vajíček La Gemmes je součástí balení tenký kartáček právě pro tyto účely.

   Následuje energetické čištění, které slouží k tomu, abyste si s kamenem do své yoni nezavedla také nějaké cizí energie, které vajíčko potkaly při opracovávání, balení, převozu atd. Pro mě osobně je tohle už tak trochu ezo, ale i tak jsem rituál provedla, protože se mi líbil. Spočívá v zapálení vykuřovadla, jehož dým má očistné schopnosti. Použít se dá klasická bílá šalvěj, já zapálila dřívko Palo Santo, které krásně voní po kokosu, a kroužila jím okolo vajíčka v misce. Alternativou je kupříkladu zasypání mořskou solí na 24 hodin (ta suchá vajíčko očišťuje, rozpuštěná ve vodě by ovšem mohla narušit povrch kamene, pozor na to). Posledním krokem je energetické nabití, aby vejce mohlo správně působit. Já svůj obsidián nechala na světle úplňku, který je pro nabíjení naprosto ideální a dá se jím nabíjet vajíčko vyrobené z jakéhokoli kamene. Obecně se dá nabíjet na měsíčním světle jakýkoli den, za úplňku je to ale pochopitelně nejlepší – tehdy má záření největší energii. Dále můžete své vajíčko nechat na světle slunečním, to je ale vhodné jen pro některé druhy kamenů – spíše ty světlé. Obsidián, jaspis, ale někdy i jadeit nebo růženín může na slunci ztrácet barvu. Skvělou variantou je nabíjení v přírodě. Vajíčko můžete nechat nějakou dobu v potůčku, na mechu, na větvi nebo v zemi.

Jaké si vybrat?

   Výše jsem zmiňovala druhy kamenů, ze kterých se yoni vajíčka nejčastěji vyrábí. Jak ale zjistit, které je to pravé pro vás? Obecně se doporučuje řídit se při výběru svou intuicí. Které se vám líbí? Které ve vás probouzí příjemné pocity? Ke kterému vás to táhne?

   Obsidián, který mám já, vyjadřuje ochranu a transformaci; jadeit, stejně jako křišťál, čistotu a harmonii, růženín lásku a sebepřijetí, jaspis stabilitu a sílu. Ametyst zahání negativní emoce a má zklidňující účinky, avanturín přináší štěstí, radost a naději.

  Vajíčko je vhodné si zakoupit od ověřeného prodejce, protože si asi nechcete do své yoni zavádět nekvalitní kousky bůh ví odkud. To ovšem neznamená, že si musíte pořizovat vejce za tisíce korun. Malá vajíčka se dají pořídit za pár stovek, ta větší jsou pochopitelně o něco dražší, je ale absurdní platit dva tisíce za kousek opracovaného kamene.

   Také se zamyslete, zda si chcete pořizovat vajíčko s otvorem či bez něj. Pokud máte zkušenost s používáním tamponů, jistě víte, co se v manuálu doporučuje, když se ztratí nebo utrhne šňůrka: dřepnout si a tampon vytlačit, pokud na něj prsty nedosáhnete. Což souvisí samozřejmě i s výškou posazení děložního čípku. Pokud víte, že vás představa předmětu ve vagíně bez provázku stresuje, volte určitě to s provrtaným otvorem – poslední, co chceme, je, aby nás používání vajíčka jakýmkoli způsobem rozrušovalo. Pokud jste ale v pohodě a víte, že se při vyndávání čehokoli ze své yoni dokážete uvolnit, kupujte klidně vajíčko bez otvoru – bude se i lépe mýt.    Jestliže máte vajíčko s otvorem, dá se kromě šňůrky, která bývá součástí balení, použít také jakákoli nevoskovaná zubní nit.

Je používání vajíček bezpečné?

Podle mnoha samozvaných odborníků na sociálních sítích rozhodně není. Očividně se příliš nevyznají v oboru mineralogie, jelikož tvrdí, že si s vajíčky můžete do své yoni snadno zavést infekci. Že jsou přírodní kameny pórovité a v pórech se usazují bakterie a nečistoty, které nelze vyčistit. Dokonce zmiňují syndrom toxického šoku (TSS), který bývá klasicky spojovaný s dlouho zavedenými menstruačními tampony. Přitom ale na „průkazných“ fotografiích ukazují vady kamenů – nejde tady tedy vůbec o póry, ale o přirozené nedokonalosti některých minerálů nebo praskliny, které by tam být neměly.

   Ano, některé kameny jsou lehce porézní – zároveň jsou však inertní, což znamená, že se na nich bakterie nepřichycují a pokud jsou umyté či vydezinfikované, riziko zanesení infekce do pochvy nehrozí. Co se týče oněch nedokonalostí povrchu, ani zde nehrozí riziko infekce, a to právě díky povaze materiálu – podle vědeckého pracovníka Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty UK Mgr. Adama Culky, Ph.D., by mohlo dojít maximálně k infekci sekundární v případě, že by byl povrch natolik narušený, že by vaginální sliznici poranil a infekce by byla dovnitř zanesena z jiného zdroje (například neumytými prsty). To je ovšem vidět na první pohled, jestli je vajíčko skutečně poškozené.

   Pak už to závisí pouze na vašem vlastním uvážení, zda si chcete takový předmět zavádět do své yoni, nebo ho budete používat pouze zevně a pro vnitřní účely využijete vajíčko skleněné nebo třeba silikonové. Rozhodně však vajíčka nepředstavují hrozbu, jakou z nich někteří lidé dělají – k malým trhlinkám, které by narušený materiál teoreticky mohl (především při nedostatečné lubrikaci) způsobit, dochází vcelku běžně i při sexu či penetraci prsty a pomůckami, pokud člověk není obzvlášť opatrný. A pak tu máme obsidián, který jsem měla možnost osobně vyzkoušet. A pro ten neplatí žádný výše zmíněný argument proti používání vajíček: obsidián je totiž přírodní sopečné sklo, je tedy neporézní a na jeho povrchu žádné „vady“ nenajdete.

Používání

   Jak už jsem zmínila, vajíčko lze používat zevně, tedy držet jej v ruce, přejíždět si jím přes bříško nebo ho nechat položené na podbřišku či u vchodu do yoni. Určitě není vhodné se svléknout a prostě si ho tam strčit – pochva potřebuje čas, aby se rozhodla, jestli uvnitř sebe vajíčko vůbec chce a za jak dlouho. Vytvořte si příjemnou atmosféru – přítmí, svíčky, klidná hudba, aromalampa, soukromí… To vám pomůže se uvolnit a probudit svou sexuální energii. Dýchejte dolů do břicha a prohřívejte vajíčko například koulením po kůži nebo třením v dlaních. Zároveň se můžete lehce vzrušovat masáží prsou nebo yoni – nezapomeňte přitom použít přírodní olej nebo lubrikační gel. Když cítíte, že je vaše yoni uvolněná a zvlhlá (pokud nevlhne, vůbec to nevadí, můžete použít gel nebo olej, jde především o to uvolnění), zlehka přiložte vajíčko širším koncem k jejímu vchodu. Sledujte, co to s vámi dělá: chcete, aby šlo vajíčko dál? Napojte se na svou vagínu a pokud máte pocit, že vajíčko uvnitř sebe uvítá, jemně na něj prstem zatlačte. Je opravdu důležité pracovat s vajíčkem pomalu a vkládat ho do pochvy postupně. Kdykoli ucítíte nějaké nepohodlí nebo dokonce bolest, přestaňte. Praxe s yoni vajíčkem má být velmi příjemná a relaxační.

   Jakmile je vajíčko uvnitř, stále zhluboka dýchejte a vnímejte jej. Pokud je hlouběji ve vagíně, možná ho ani necítíte, což je úplně normální. Zkuste jemně zatlačit svými svaly pánevního dna směrem ven jako při vykonávání potřeby, aby se vajíčko dostalo blíže ke vchodu a vy ho lépe cítila. S častějším cvičením uvidíte, že ho budete vnímat lépe a lépe i hlouběji.

   Nyní zkuste vajíčko uvnitř pevně sevřít a zase povolit. Sevření by mělo probíhat při výdechu, uvolnění při nádechu. Je to tak proto, že při nádechu putuje bránice jakožto náš hlavní nádechový sval směrem dolů, stejně jako břišní a pánevní orgány, přičemž se svaly pánevního dna uvolňují a protahují. Při výdechu jde bránice zase nahoru, tak jako pánevní dno, které se nám tím pádem lépe „vcucne“ a stáhne.

   Po pár opakováních si dejte pauzu a pokud chcete, zopakujte sérii. Nepřepalte ale začátky a dopřejte si po cvičení odpočinek. Vajíčko vyjměte a jen dýchejte. Některé ženy s vajíčkem cvičí, pracují i spí, to však zbytečně přetěžuje naše pánevní dno, které je pak permanentně zaťaté. Pokud už jste na vajíčko zvyklá a umíte s ním pracovat, můžete zkusit jógu, procházku nebo tzv. pozici jezdkyně, kdy aktivujete své pánevní dno ve stoje s rozkročenýma nohama.

   Mnoho žen má obavy z vyjímání vajíčka. Pokud jste se rozhodla pro šňůrku, stačí za ni lehce zatáhnout – nikdy netahejte silou, jen pomalu uvolňujte vaginální svaly a postupně tahejte vajíčko ven. Já jsem šla suverénně do zavádění vajíčka bez šňůrky, protože vím, že se nemá kam ztratit a že ho v pohodě vyndám prsty. Pak mi ale došlo, že bude pěkně kluzké a prsty ho asi nevyndám, tak jsem celkem zpanikařila. Zbytečně – hned jak jsem si dřepla a lehce zatlačila, vajíčko vyjelo ven jako po másle. Kromě toho se při vzrušení pochva přirozeně zvětšuje a prodlužuje, takže se nelekněte, když malé vajíčko ani nenahmatáte. Někde tam je a všechno je tak, jak má být.

A na závěr… Moje krásná zkušenost

Když mi obsidiánová vajíčka přišla, dlouho ležela stranou a já se nemohla odhodlat k akci. Chtěla jsem toho o nich hodně zjistit a zároveň jsem z nich měla respekt. Hlavně kvůli již zmíněnému strašení ohledně vaginálních infekcí a pórovitosti. Když jsem zjistila, že právě obsidián je v tomto směru v podstatě nejbezpečnější, ulevilo se mi a začala jsem hledat informace o vajíčkách obecně, o jejich čištění, dobíjení a používání. Nepovažuju se za ezo člověka, ale rituál vykuřování, nabíjení na světle úplňku a zavádění do yoni jsem si zamilovala. Je to takový návrat k přírodě, k ženství, k sobě.

   S vajíčky (hlavně s tím velikosti M) už nějakou dobu cvičím a rozhodně pociťuji změny. V minulosti byla moje yoni mnohokrát traumatizovaná, protože jsem prošla obdobím ustavičných kvasinkových infekcí, zánětů močových cest, absolvovala jsem dvě biopsie z děložního čípku, trápily mě potíže s menstruací a nejednou jsem zažila taky nepříjemný pohlavní styk. Moje yoni je nadšená z toho, že se jí nyní s pomocí yoni vajíčka věnuji s opravdu citlivým, respektujícím a milujícím přístupem. Myslím, že mi začíná zase více důvěřovat, že do ní nepustím jen tak něco nebo někoho, že se o ni už budu starat lépe. A začíná více vnímat. Je mnohem citlivější, než když jsem s cvičením začínala. Vajíčka nám oběma jednoznačně prospěla.

@Hračkypodlekačky
@Hračkypodlekačky
Autorkou článku je zapálená testerka provozující IG profil hrackypodlekacky. I když Kačka teprve začíná, své zkušenosti už má a věříme, že její cesta může pomoci i ostatním.

Produkty, co se budou hodit

Více zde

VAJÍČKO LA GEMMES YONI OBSIDIAN

Více zde

VAJÍČKO LA GEMMES YONI AMETHYST

Více zde

VAJÍČKO LA GEMMES ROSE QUARTZ

Nejčtenější články

Hledáte odbornou pomoc? Víme, na koho se obrátit.


Zde si můžete vyhledat fyzioterapeuta, který se věnuje pánevnímu dnu , rehabilitací v těhotenství a poporodní péči ve vašem okolí.