Termín Kegelovy cviky jste už pravděpodobně zaslechly, ale už málokterá z nás zná problematiku blíže, sama pravidelně cvičí, případně má ve svém okolí kupříkladu praktikující kamarádku. Kegelovými svaly jsou označovány svaly pánevního dna nebo zdvihač konečníku, vždy se ale jedná o stejnou soustavu svalů a vazů podpírající orgány dutiny břišní. Ženy je naleznou mezi stydkou kostí a kostrčí, obklopují ústí močové trubice, pochvy a konečníku. Málo rozšířené je povědomí o tom, že problém oslabených svalů pánevního dna se rozhodně nevztahuje pouze na ženy.
Muži by se o tuto skupinu svalů měli starat také. U mužů Kegelův sval obklopuje stydkou kost a prostatu. A jak poznáme, zda jsou tyto svaly dostatečně silné? V případě, že mají správný tonus, zajišťují podporu orgánů, které udržují ve přirozené poloze. Problémy zaznamenáte, pokud jsou svaly příliš slabé a povadlé. Tato soustava svalů byla pojmenována po americkém gynekologovi, Arnoldu Kegelovi. Svým průkopnickým výzkumem objevil význam aktivity svalů pánevního dna a zabýval se dopady způsobenými jejich oslabením. Vyvinul speciální cvičební metodu zaměřenou právě na tuto opomíjenou skupinu svalstva.
Skupinu svalů pánevního dna by měli procvičovat všichni muži i ženy bez ohledu na věk. Vzhledem ke skutečnosti, že ochota, zájem a aktivní přístup k problematice ze strany mužů není prozatím příliš rozšířený, budeme prvotně reflektovat tuhle zdravotní rutinu s přihlédnutím ke zdraví žen. Laicky řečeno, Kegelova metoda spočívá ve stahování a uvolňování svalů pánevního dna.
Toto cvičení navrhnul americký gynekolog jako neinvazivní řešení potíží s ochablými svaly pánevního dna po porodu. Je obecně popisováno jako pocit stažení pochvy směrem k sobě. Avšak je třeba brát v potaz, že dnes už zastaralá metoda dříve nesprávně doporučovaného přerušovaného močení na toaletě není nejlepším nápadem. Mnozí fyzioterapeuté a odborníci ji už dávno nedoporučují, k čemuž se v následujících řádcích dostaneme.
Posilováním pánevního dna pomocí Kegelových cviků zajistíte normální funkci močového měchýře, konečníku a dělohy. Cviky mohou také významně pomoci vašemu pánevnímu dnu zotavit se po těhotenství a porodu a znovuobnovit sílu pochvy téměř do předporodního stavu. Podle některých odborníků posílené svaly dna mohou vést skutečně ke kvalitnějším prožitkům ze sexu a silnějšímu prožívání orgasmu. Světoznámá sexuální pedagožka MUDr. Ruth Westheimerová připisuje tento vítaný druhotný efekt cvičení zvýšenému průtoku krve pánví a pohlavními orgány a znásobené schopnosti vaginálních svalů stáhnout se během vyvrcholení.
Kegelovy cviky jsou účinnou metodou za předpokladu, že jsou prováděny správně, s pravidelností a dostatečně dlouhou dobu. Cviky jsou velmi jednoduché, nepotřebujete k nim žádné pomůcky, zvládne je opravdu každý. Můžete je provádět skutečně kdykoliv a kdekoliv zcela diskrétně bez nežádoucí zvědavosti osob ve vašem okolí. V pravidelném cvičení by se mělo preventivně pokračovat i po zlepšení příznaků oslabeného dna pro udržení jeho kondice a správného fungování.
Pravidelné Kegelovo cvičení může obohatit zdraví každému, ale pokud jste zaznamenaly jasné projevy oslabeného dna, Kegelovy cviky budou právě pro vás ještě přínosnější. Pokud máte zkušenost, že například při kašli, kýchání nebo smíchu dochází k úniku moči různé intenzity, je zcela evidentní, že vaše dno je oslabené a pouhá prevence kupříkladu v podobě vaginálních činek různé váhy, venušiných kuliček a jejich tréninkových sad vašim svalům pánevního dna samostatně nenavrátí jejich správný tonus a fungování.
Připravujete-li se na těhotenství nebo v případě, že jste nedávno porodila a myslíte si, že by se vaše pocity při intimním styku mohly zlepšit, i vám můžeme toto cvičení rozhodně doporučit. Existuje několik způsobů, které pomáhají uvědomit si, které svaly máte do posilování zapojit. Chcete-li identifikovat svaly pánevního dna, zkuste zastavit močení zhruba uprostřed předpokládaného procesu. Stažení svalů zprostředkovává právě pánevního dno.
Pozor, zastavování proudu moči není cvičením, jde pouze o lokalizaci daných svalů! Je nutné zdůraznit, že na toaletě byste pravidelně metodu zadržovaného močení aplikovat neměly. Pravidelné a vědomé zadržování moči může naopak vést k nepříjemným problémům s močovými cestami a měchýřem, a dokonce i k inkontinenci. Svaly pánevního dna můžete také nahmatat tak, že vložíte do vagíny čistý a namazaný prst, nahmatáte poševní stěny a zároveň se pokusíte zvednout a stáhnout pánevní pochvu, močovou trubici i konečník.
Před každým cvičením je nezbytné vyprázdnit močový měchýř. Pokud patříte k začátečnicím, cvičte zpočátku v poloze vleže na zádech s pokrčenými koleny a rukama podél těla. Nenaklánějte hlavu, nevhodně byste tak natáhli krční svaly. Později, až si cvičení osvojíte, ho můžete provádět i vsedě nebo vestoje. Celé cvičení spočívá ve vědomém stahování a relaxaci svalů pánevního dna. Začněte stažením svalů na 2-5 vteřin, pak povolte na 10 vteřin a opakujte 10x. Čas stažení svalů postupně prodlužujte podle svých limitů na až 10 vteřin. Zpočátku nezoufejte a nepřepínejte se.
Pravděpodobně to hned samo a snadno asi nepůjde, ale krůček po krůčku se k pozvolným výsledkům dopracujete, takže nakonec byste měli cvičit v pravidelných intervalech deset vteřin zatnutí kombinovaných s deseti vteřinami relaxace. Cvičte vždy 10x a tuto sérii opakujte 3-4x denně. Víc sérií zejména v začátcích necvičte a stažení svalů dále neprodlužujte, přehnaná snaha je v takovém případě spíš Danajským darem.
Naopak pravděpodobně zapříčiní pocit bolesti při močení nebo vyprazdňování. Trénink dna zapojte do vašich každodenních návyků, cvičit můžete klidně při sezení v práci, sledování televize nebo při přepravě v městské hromadné dopravě. Pokud si nejste jistí, zda cviky provádíte správně, je vhodné domluvit si schůzku se specializovaným fyzioterapeutem (ženy pak samozřejmě mohou taktéž využít rad a doporučení svého gynekologa).
Posílení pánevního dna by mělo zlepšit potíže s nechtěným únikem moči a může tak oddálit případnou nutnost invazivního chirurgického zákroku. Pravidelné udržování pevných a pružných svalů pánve působí preventivně proti řadě zdravotních problémů výrazně zhoršujících kvalitu života. Nechceme vás nikterak děsit, ale z výše zmíněných skutečností jasně vyplývá, jak moc je prevence v tomto ohledu důležitá. Zdravé a správně fungující pánevní dno také podpoří zlepšení sexuálního života, větší vzrušivost a intenzivnější prožitek během milování. Vidíte, jaké nesporné výhody vám takové cvičení může přinést a rozhodně se u tohoto nového návyku nemusíte zpotit ve fitness centru. Na nic nečekejte a začněte ještě dnes. Věříme, že byť postupné, ale nemalé výsledky obohatí váš život a navrátí vám zdravé ženské sebevědomí.
Zde si můžete vyhledat fyzioterapeuta, který se věnuje pánevnímu dnu , rehabilitací v těhotenství a poporodní péči ve vašem okolí.